تجزیه و تحلیل ترکیب بدن، ارزیابی نسبت چربی به توده بدون چربی در بدن شما است؛ ورزشکاران به دنبال این هستند که در منطقه سالم با نسبت کم چربی بدن به عضلات، استخوان ها و اندام ها باقی بمانند. همچنین افرادی که دارای وزن نرمال نمی باشند، باید در درجه اول وزن و میزان ترکیبات وزنی خود را آنالیز کنند. تا مشاور و یا پزشک مربوطه بتواند برنامه غذایی درستی برای فرد مورد نظر ارائه دهد. 
کلینیک آدرینا معمولاً انجام تجزیه و تحلیل ترکیب بدن را در شروع هر کاهش وزن، افزایش وزن یا برنامه تمرینی هدفمند و همچنین بررسی های دوره برای نظارت بر پیشرفت بر تمامی افراد توصیه می کنند. این کلینیک با دستگاه INBODY می تواند آنالیز دقیق بدن را به شما تحویل دهد و همچنین بر اساس این تحلیل برای شما برنامه غذایی تنظیم می شود.

مقدار معینی از چربی بدن برای همه افراد مهم است. ما معمولاً درگیر سه حوزه ذخیره چربی هستیم که عبارتند از:

  • چربی موجود در بافت عضلانی
  • چربی زیر جلدی یا چربی زیر پوست
  • چربی احشایی (آن چیزی که اندام ها را احاطه کرده است.)

مقدار معینی از چربی ضروری در این نواحی از اندام ها محافظت می کند. و همچنین به عنوان سوخت برای انرژی استفاده می شود و هورمون های بدن را تنظیم می کند. با این حال، نظارت بر سطح چربی اضافی برای تصویر کاملی از سلامت و تناسب اندام شما مهم است.
بافت بدون چربی، با نام توده بدون چربی، چیزی است که ما به آن بخش هایی از توده بدن شما می گوییم که چربی را حذف می کند ( یعنی استخوان، آب، ماهیچه، اندام ها و بافت). بافت بدون چربی به طور فعال کالری را برای انرژی می سوزاند، در حالی که چربی از نظر متابولیک فعال نیست.
با اندازه گیری ترکیب بدن یا آنالیز بدن شما، می توانیم درصد چربی بدن شما را تعیین کنیم: در این روش نسبت بافت بدون چربی به چربی در بدن شما محاسبه می شود.
سپس با در نظر گرفتن تفاوت‌های بین زن و مرد، سن، سابقه سلامت شخص و اهداف کلی عملکرد ورزشی، درصد چربی بدن شخصی شما را با محدوده‌های عادی پذیرفته شده به طور کلی مقایسه می‌کنیم.
ورزشکاران باید به این نکته توجه نمایند که حتی اگر هدف کلی آنالیز بدن از بین بردن چربی بدن باشد، اما به مقدار کمی باز هم چربی ها در بدن باقی می ماند.
همچنین چربی بسیار کم بدن می تواند به ویژه برای ورزشکاران زن مضر باشد.
ورزشکارانی که دارای چربی بدن بسیار کم هستند در معرض آسیب و افزایش بیماری هایی نظیر: تراکم استخوان پایین (پوکی استخوان) و افزایش احتمال شکستگی می شوند.
وسواس نسبت به درصد کم چربی بدن می تواند به سرعت منجر به اختلالات غذایی در طیف گسترده ای شود.
در برخی موارد، کاهش وزن برای ورزشکاران برای عملکرد مطلوب مهم خواهد بود. و همچنین در موارد دیگر ورزشکاران به دنبال افزایش وزن برای رقابت هستند.
مدیریت وزن و افزایش پروتئین برای توده عضلانی فرآیندی است که بهتر است تحت راهنمایی دقیق مربیان، پزشکان منخصص و مشاوران مجرب تغذیه در کلینیک های معتبر که دارای مجوز درمان هستند، نظیر کلینیک آدرینا انجام شود.

انواع چربی بدن

1.     سطح اتمی: یکی از قسمت های بدن که جزء اولین سطح بدن از اجزای اصلی بدن از جمله اکسیژن، هیدروژن، کربن، نیتروژن و کلسیم تشکیل شده است.

2.     سطح مولکولی: سطح دوم از ترکیبات مولکولی اصلی تشکیل شده است که شامل آب، پروتئین، گلیکوژن، مواد معدنی و چربی است.

3.     سطح سلولی: این سطح از سه جزء اصلی تشکیل شده است که عبارتند از: مایع سلولی و خارج سلولی و جامدات سلولی. این سطح به ویژه برای ارزیابی وضعیت تغذیه مهم است.

4.     سطح بافتی: این سطح توسط بافت ها و اندام های اصلی تشکیل می شود.

5.     سطح کل بدن: این سطح شامل شاخص های اصلی آنتروپومتریک یا شاخص های تن سنجی مانند قد، محیط،عرض و پهنا، ضخامت چین خوردگی و سایر معیارهای وزن، تراکم و حجم بدن می باشد.

با کمک دستگاه های آنالیز بدن می توان میزان دقیق آب داخل و خارج سلول، چربی و عضله بدن را به طور جداگانه در بالاتنه، پایین تنه، راست و چپ بدن و در نهایت تغذیه و ورزش دقیق تر تشخیص داد.
با انجام آنالیز بدن به این ترتیب می توان به تغییرات وزن بدن توجه بیشتری کرد؛ همچنین در فرد هدف و انگیزه جدید و خوبی را نیز ایجاد کرد.

آنالیز بدن

اطلاعات در مورد میزان مواد تشکیل دهنده بدن سنت حفظ سلامتی است، به دست آوردن زیبایی و تناسب اندام، بهبود عملکرد ورزشکاران و تعیین وزن مطلوب به ویژه در ورزش های وابسته به وزن میزان چربی ومواد و املاح بدن است.
همچنین با دانستن میزان چربی بدن و مقایسه آن با استانداردهای جهانی می توان افراد را بر اساس جنسیت و سن به چهار گروه لاغر، سالم، اضافه وزن و چاق تقسیم کرد.

شاخص توده بدنی و یا BMI را ما به نحوی برای شما تعریف می کنیم که خود نیز بتوانید آن را حساب کنید. وزن (بر حسب کیلوگرم) را بر قد (بر حسب متر) به توان 2 تقسیم می کنیم. عدد بدست آمده را شاخص توده بدنی می گویند. اگر عدد بدست آمده بین 18 الی 24/9 باشد به این فرد نرمال گفته می شود. اگر عدد بدست آمده کمتر از 18 باشد این فرد دارای کمبود وزن است. اگر عدد بدست آمده بین 24/9 الی 29/9 باشد این فرد دارای  اضافه وزن می باشد. اگر عدد بدست آمده بین 29/9 الی 35 باشد این فرد دارای چاقی درجه 1 می باشد. اگر عدد بدست آمده از 35 بالاتر باشد این فرد دارای چاقی درجه 2 می باشد. این روش که به دلیل سهولت رایج است، اغلب برای تعیین سطح سلامت مرتبط با اضافه وزن استفاده می شود؛ اما این روش به علت دقیق و جزئی نبودن مناسب نیست، زیرا وزن بدون چربی را از چربی جدا نمی کند و افراد با حجم عضلانی زیاد را چاق می داند. این خطاها دیگر در روش تجزیه و تحلیل ترکیب بدن رخ نخواهد داد.

BMi

1- تعیین ضخامت چین پوستی: روش ضخامت چین و چروک حاصل از چاقی روشی غیر مستقیم است که در آن ضخامت بافت چربی زیر جلدی با دستگاهی به نام کالیپر بر اساس تراکم یا درصد چربی بدن با دقت کافی اندازه گیری می شود. این روش که در مکان های مختلف قابل اجراست نیاز به دقت و مهارت بالایی از سوی آزمونگر دارد.

2- آنتروپومتری(Anthropometry): نتروپومتری روش میدانی دیگری برای آنالیز بدن می باشد. این کلمه از دو قسمت آنتروپوس ( Anthropos ) به معنای انسان و Metric به معنای اندازه گیری تشکیل شده است. در این روش ابعاد، شکل، ترکیب، اثرات بلوغ و عملکرد بدن انسان برای استفاده، مقایسه و طبقه‌بندی انسان‌شناسی که شامل اندازه‌گیری‌های بدن (قد، وزن، طول، عرض، دور، درصد چربی بدن می‌شود، مورد مطالعه و بررسی قرار می‌گیرد. و نوع بدن). ابزارهای لازم در آنتروپومتری عبارتند از: SLIMGUIDE، BONIMETER، آنتروپومتریک متر (Lufkin W606PM) و ترازو.

این روش هایی است که در بین جامعه مرسوم است البته دقیق و جزئی نیست. برای اطلاع از بهترین روش با بهترین دستگاه بروز دنیا کلیک کنید.

تعیین ضخمت چین پوستی
  • مصرف ۲ تا ۴ لیوان آب ۲ ساعت قبل از اندازه‌گیری
  • تخلیه مثانه بلافاصله قبل از اندازه‌گیری
  • عدم انجام ورزش ۴ تا ۶ ساعت قبل از اندازه‌گیری
  • عدم مصرف الکل و کافئین در روز قبل از اندازه‌گیری
  • همراه نداشتن زیورآلات و تلفن همراه در زمان انجام آنالیز بدن
  • لزوم هیدراسیون طبیعی فرد در زمان اندازه‌گیری
  • متعارف بودن دمای هوا
قبل از آنالیز آب بنوشید

در کلینیک آدرینا با وجود دستگاه آنالیز بروز دنیا می توانید آنالیز جزئی بدن خود را انجام دهید. و با استفاده از این آنالیز برنامه غذایی دقیق دریافت کنید. این دستگاه آنالیز inbody نام دارد. دستگاه inbody می تواند این مقادیر را مشخص کند: درصد و میزان آب، پروتئین، عضلات، چربی، وزن و…کل بدن را به شما نمایش می دهد. مشاوران مجرب کلینیک آدرینا می توانند با استفاده از این آنالیز به شما برنامه غذایی ارائه کنند. و همچنین دستگاه های لاغری مورد نیاز را به شما عزیزان معرفی نمایند. کلینیک آدرینا شما را در این مسیر با بهترین دستگاه ها تا پایان راه راهنمایی و همراهی می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این آنالیز کلیک کنید.

inbody

1- آیا کدام روش بهترین گزینه برای آنالیز بدن می باشد؟

  بهترین روش برای آنالیز بدن دستگاه inbody می باشد. به علت جزئیات دقیقی که به مراجعه کنندگان می دهد. 

2- چرا آنالییز بدن باید انجام شود؟

  آنالیز بدن به این علت ضروری است، زیرا در صورتی که مشاوران و پزشکان اطلاعات دقیق راجب بدن شما نداشته باشند. نمی توانند شما را به درستی برای افزایش و کاهش وزن بدن راهنمایی کنند. و ممکن است به اشتباه موضوعی را در رژیم مربوط به مراجعه کننده اضافه و یا کم کنند.

3- چگونه می توان تشخیص داد از کدام دستگاه های لاغری استفاده باید کرد؟

  مشاوره در کلینیک آدرینا رایگان است و مشاوران مجرب کلینیک می توانند مراجعه کنندگان را با استفاده از شرایط جسمی آن ها راهنمایی نمایند. 

عضویت در
خبرنامه سایت

*** عضویت در خبرنامه سایت

شنبه : 10.00 - 08.00
یکشنبه : 10.00 - 08.00
دوشنبه : 10.00 - 08.00
سه شنبه : 13.00 - 09.00
چهارشنبه : 10.00 - 08.00
پنج شنبه : تعطیل
جمعه : تعطیل
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت به کلینیک آدرینا تعلق دارد.
×